Биоспелеолошка истраживања у општинама Фоча и Калиновик резултирала су великим научним открићем пећинске фауне – истичу у фочанском Планинарско-спелеолошком удружењу „Вучја стопа“.
Истраживања, која су провели чланови „Вучје стопе“, у сарадњи са Природно-математичким Факултетом из Новог Сада и Заводом за заштиту природне средине из Београда, открила су у пећини Перуц у селу Избишно, двије нове врсте пећинске фауне.
Члан „Стопе“ Огњен Матовић појашњава да су откривени нови род и нова врста пећинске мокрице, као и једна нова врста тврдокрилца из рода блатоцхаете”.
Мокрице су мали ракови, који спадају у зглавкаре. Ова врста настањује само пећине, гђе се прилагодила животу у мраку и великој влажности и сврстава се у фауну из доба терцијара, док тврдокрилац спада у бубе, односно у инсекте.
Пронађени „материјал“ истражили су професор др Иво Караман са ПМф-а из Новог Сада и биоспелеолог Драган Павићевић из београдског Завода за заштиту природне средине.
Нови род мокрице добио је име по једном од првих спелеолога из Фоче, покојном Миодрагу Мастилу – Стилашу, а нове врсте добиле су назив по члановима Планинарско-спелеолошког удружења „Вучја стопа” .
Истраживања су обављена у јануару, а научна потврда да су примјерци, који су тада пронађени, нове врсте пећинске фауне стигла је ових дана са Природно-математичког факултета из Новог Сада за пећинску мокрицу и Завода за заштиту природне средине из Београда који је испитивао пронађене тврдокрилце.
На подручју општине Калиновик, у пећини Борја, пронађен је веома риједак примјерак пећинског тврдокрилца Серацамауропс Грабовски, који је задњи пут нађен 1917. године.
Истраживања ће бити настављена у августу, а идуће године планирана је међународна биоспелеолошка експедиција.
Извор: АТВ, 21.06.2014.