Планина Зеленгора ограничена је са сјевера јеличким планинама Хусадом и Радомишљом, са сјеверозапада Загорјем, Вучјим брдима и Обљем, са запада, југозапада и југа горњим током Неретве, Гредељом, ушћем Јабучнице, Сутјеском, са југоистока и истока кањоном Сутјеске, ријеком Сутјеском, планином Волујак и Маглићем, са сјевероистока Малушом планином, селом Великом и Малом Љубином и Рудом планином.
Зеленгора је простана висораванна којој се издижу многи гребени, између којих су: Орловац (1875м), Дрхктар (1991м), Думош (1879 м), Прутача (1813 м), Јавић (1879 м), Дубоки до (1976 м), Крбоград (1907 м), Маглај (1917 м), Голија (1934 м), Тодор (1949 м), Тодорац (1906 м), Калелија (1975 м), Љељен (1785 м), Орловац (1966 м), Боровно (1835 м), Муњас (1892 м), Брегоч (2014 м), Козје брдо (2013 м), Кошута (1871 м), Трескавац (1805 м), Угљешин вр (1858 м), Ардов (1725 м)…У рељефу Зеленгоре запажени су кањони Хрчавке, Јабушнице и Сутјеске.
Лијепу природу Зеленгоре, питому и романтичну украсило је и девет планинских језера, горских очију размјештених по цирковима, котлинама и пашњацима изнад 1500 мнв. Ту су језера Доње Баре, Горње Баре, Бијело језеро, Црно језеро, Орловачко језеро, Бориловачко или Југово језеро, Котланичко језеро, Штиринско језеро и Кладопољско језеро.
Зеленгору је лијепа и питома природа романтички накитила. Ниједна планина у Босни и Херцеговини није равна њеном зеленилу. Из бујног зеленила на пространим пашњацима и косаницама, дивним шумама, дижу се зелени врхови са широким странама и стрмим и сивим литицама прекривеним зеленом клековином и ишарани бијелим снијежницама-љепота ненадмашне природе и њене романтике. По свом зеленилу ова планина је и добила име Зеленгора.
За Зеленгору се може рећи да је једна од најљепших планина у Босни и Херцеговини и сасвим заслужено носи епитет “Љепотица међу планинама“ који су јој додијелили заљубљеници у природне љепоте.
Веома је богата флором и фауном и на њој можете наћи и најријеђе врсте планиског биља као што су Линцура, Исландски лишај који се појављује само на најчистијим мјестима као и Панчићева оморика.
Масив Зеленгоре обухвата око 150 км2 и с тога непресушна је инспирација за планинарске походе. Из тог разлога у наставку текста представићемо вам више стаза с најбитнијим подацима, а можете и саме стазе преузети и користити их за своје сигурно планинарење и потпуни ужитак.
КЛАДОПОЉСКО ЈЕЗЕРО, ПЛАНИНИЦА ЈЕЗЕРСКА СТИЈЕНА, КОТА 1752, ОРЛОВАЦ
Наша стартна позиција за пјешачење била је Кладово поље, тачније испод Заборне главе. Налази се надомак Кладопољског језера одакле је могуће наставили се даље и доћи до самог језера теренским возилом. Ипак до наше стартне позиције потребно је теренско возило с тога уколико исто немате наше су препоруке да возило оставите у селу Обаљ и тај дио прођете пјешке за шта вам је потребно око 40 минута хода. Даље наставите маркираном стазом до језера. Ми смо се одлучили за нешта другачију планинарску туру и кренули смо пут заборављених врхова који се ријетко посјећују с крајњим циљем да изађемо на Орловац. Испод можете погледати нашу планинарску авантуру топографски приказану с свим неопходним детаљима.
Опис:
Назив стазе: Кладопољско језеро-Орловац
Планина: Зеленгора
Почетак стазе: Подножје Зборне главе
Завршетак стазе: Врх Орловац
Дужина стазе и вријеме кретања:
Висинска разлика:
Маркација: Постоји до језера, даље не постоји.
Извори воде: Постоји на Кладопољском језеру
Сигнал за мобилни телефон: Слаба мрежна конекција
Склоништа: Катун код језера
Тежина: 7/10
Стаза снимљена: Гармин 64
Преузмите ГПС стазу испод:
https://www.vucjastopa.com/wp-content/uploads/GPS%20staze/Kladopoljsko-Orlovac.gpx
МАЛИ И ВЕЛИКИ ЗИМОМОР, ШТИРИНСКО ЈЕЗЕРО, ТОДОР
Стартно мјесто наше планинарске авантуре је Боровно брдо одакле креће и стаза за Брегоч. До стартног мјеста може се доћи преко Чемерна старим путем за Калиновик или од Калиновика према Чемерну. Наша препорука је свакако од Чемерна јер дио пута од Орловачког језера до Боровног брда је поприлично лош те из тог разлога с врха Тодор нисмо наставили даље ка Југовом језеру већ се вратили назад до комбија. Пут је макадамски, из правца Чемерно може се и ‘малим’ аутом уз врло опрезну вожњу. С Зимомора се пружа невјероватан поглед и на Котланичко и на дијелом Штиринско језеро као и остале врхове Зеленгоре и других масива.
Опис:
Назив стазе: Зимомор-Штиринско језеро-Тодор
Планина: Зеленгора
Почетак стазе: Боровно брдо
Завршетак стазе: Тодор
Дужина стазе и вријеме кретања:
Висинска разлика:
Маркација: Постоји до језера, врхови Зимомор и Тодор нису маркирани
Извори воде: Постоје 2 извора, први након пола сата хода, други између Штиринског језера и Тодора
Сигнал за мобилни телефон: Нема сигнала
Склоништа: Нема
Тежина: 6/10
Стаза снимљена: Гармин 64
Преузмите ГПС стазу испод:
https://www.vucjastopa.com/wp-content/uploads/GPS%20staze/Trag_ZIMOMOR-%C5%A0TIRINSKO-TODOR.gpx